Blog

Closed BIM vs Open BIM

2021.08.30.

Miért döntöttünk a Closed BIM használata mellett és mik az egyéb opciók/trendek a piacon?
Először is tisztázzuk a különbözőségeket a BIM használat kettő formája között, ami a Closed és Open BIM.

Open BIM: A BIM használat olyan formája, amely nem határozza meg, hogy különböző szakágak milyen szoftvert használjanak, így mindenki olyan programot használ amilyet kíván, amiben rutinos, ami számára megszokott. Az adatcsere fájlformátuma standardizált, ez az Industry Foundation Classes, azaz IFC fájl formátum, amelynek alapjait az Amerikai Egyesült Államokban fektették le, részben az Autodesk kezdeményezésére. Az IFC és az Open BIM előnye, hogy egy adott tervezési folyamatnál többféle szoftverrel tudnak csatlakozni a tervezők a munkához úgy, hogy az IFC-ben történő publikálás és közös paraméterkészlet alkalmazása esetén lehetővé teszi a közös modell koordinálását. A hátránya, hogy a különböző szoftverek miatt az adatmentések időszükséglete lényegesen hosszabb, az adattartalom változatos, nehezen egységesíthető, a fájlok megnyitása, kezelhetősége lassabb a nem natív formátum miatt, így az adatszolgáltatás is lassabb. Ezenfelül az adatcserék esetén gyakori az adatvesztés, a szoftverek közti különbözőségek és átjárhatóságok miatt, ami kritikus lehet a minőségi és pontos tervezés kapcsán.

Closed BIM: A BIM használat olyan formája, ahol a tervezési folyamat során egy szoftvercsaládot használunk, amely lehetővé teszi a fájlcserét eredeti, natív fájlformátumban. Az építőipar jelenlegi iránya azt mutatja, hogy az erre legszélesebb körben felhasznált szoftver az Autodesk által fejlesztett Revit. A Closed BIM előnye, hogy az adatcsere natív fájlformátumban történik, ami minimalizálja az adatvesztés lehetőségét, rövidebb az adatmentések időszükséglete és gyorsabban lehet kezelni a fájlokat. Szintén előnye, hogy könnyebb standardizálni az adatokat, és teljesíteni az felmerülő extra megrendelői igényeket. Lehetséges hátránya, hogy amíg a a piacon belül nem standardizált a BIM használata addig előfordulhat, hogy nehezebb megtalálni azokat a tervezőket akik ugyanabban a szoftvercsaládban dolgoznak.

Mi a Studio IN-EX-nél a Closed BIM mellett döntöttünk.

Legutóbbi bejegyzések

2025.04.29.

Hydro Extrusion – letisztult stílusú iroda

A Hydro Extrusion Hungary Kft. egy norvég anyavállaltú cég, ezért fontos szempont volt a belsőépítészeti tervezés során, hogy a letisztult stílus és a vállalat arculati színei harmónikusan jelenjenek meg a belső terekben.

2025.03.26.

Építőmérnök szakkollégiumi hallgatók szakmai napja

A Zielinski Szakkollégium hallgatói izgalmas szakmai látogatáson vettek részt a STUDIO IN-EX generáltervező irodában. Az esemény célja az volt, hogy a hallgatók betekintést nyerjenek egy vezető építőmérnöki és tervezői iroda működésébe, és megismerjék azokat a lehetőségeket, amelyeket mérnöki karrierjük során választhatnak.

2025.02.23.

BME-n záróvizsgáztattunk

Nagy megtiszteltetés ért bennünket, hiszen újra részt vehettünk a BME védésen záróvizsga bizottsági tagként.  Az építményinformatikai képzés átmenetet biztosít a mérnöki szakterületek és a programozási tudás között.

2025.02.19.

Hydro alumíniumöntöde – hőelvezetés

A Hydro alumíniumöntöde tervezése szokatlan kihívások elé állított minket. A közeli városrészek védelme miatt erős akusztikai követelményeknek kellett megfelelnünk, mindemellett pedig a kemencék működése nagy mennyiségű hőt termel, amit úgy kellett elvezetnünk, hogy közben a zajterhelést minimálisra csökkentjük.

2025.01.29.

Hydro alumíniumöntöde tartószerkezeti megoldásai

Előző posztjainkban bemutattuk nektek a Hydro projektünket és a technológia gerincét adó öntőgödrök kialakítását. Ezúttal a tartószerkezet további izgalmas megoldásait mutatjuk be.

2025.01.15.

Mérnöki lét és ami mögötte van

Egy különleges pályaorientációs nap keretében a Petőfi Sándor Gimnázium diákjainak lehetősége nyílt bepillantani a mérnöki pályák világába